Leukémia felnőtteknél - bárkit érinthet

A felnőtt leukémia a daganatos betegségek közel 3%-át teszi ki. Ma már a leukémiás megbetegedések közel 75-80%-át sikerül teljesen meggyógyítani, viszont fontos megjegyezni, hogy ez a szám fajtától és stádiumtól függően változhat. Olvasd el cikkünket, amelyben összefoglaltuk, milyen felnőtt leukémia típusok vannak, milyen arányban fordulhatnak elő, illetve milyen túlélési eséllyel rendelkeznek az érintett betegek!
Leukémia felnőtteknél - bárkit érinthet

A leukémiáról, általánosan

Vérünk fő feladata, hogy oxigént, tápanyagokat, hormonokat és más építőanyagokat szállítson a sejtekhez, hogy azok megfelelően végezhessék életműködésüket, emellett a vér a fertőzések elleni küzdelemben játszik óriási szerepet. A vérben található vérsejteket a csontvelőben elhelyezkedő vérképző őssejtek termelik, normális esetben szabályozottan, csak a szükséges mennyiségben.

A leukémia, így a felnőtt leukémia ezeknek a vérképző sejteknek a kóros, rákos átalakulása és a daganatos sejtek túlszaporodása révén alakul ki. Az esetek többségében ezek az átalakult, kóros sejtek megjelennek a vérben is. A felgyűlt, elváltozott sejtek gátolják az egyéb vérsejtek képződését, az kóros fehérvérsejtek viszont nem képesek ellátni egy normális fehérvérsejt feladatát, így okozva gondot a szervezetnek.

Felnőtt leukémia típusai és a gyógyulás esélyek

A felnőtt leukémia típusait aszerint szoktuk megkülönböztetni, hogy a daganatos átalakulás a csontvelőben található két fehérvérsejtképző-vonal mely típusához tartozik (myeloid vagy lymfoid), illetve hogy a betegség kialakulása és lefolyása milyen gyorsan történik (akut vagy krónikus).

Az akut myeloid leukémia (AML) felnőttkorban a leggyakoribb akut leukémia, Magyarországon évente közel 230-250 beteget diagnosztizálnak a felnőtt leukémia ezen típusával. Ezen típus a gyermekeket és a felnőtteket egyaránt érinti, azon belül is a fiatal felnőtteknél és a 65 év felettieknél a leggyakoribb. A gyógyulási esélyeket gyermekkorban 60%-ra, felnőtt korban 30-40%-ra becsülhetjük.

Az akut lymfoid leukémia (ALL) inkább gyermekkorban gyakori, de a felnőtteknél, főleg a 65 év felettiéknél is jelentkezhet. Magyarországon évente körülbelül 50-70 új beteget diagnosztizálnak a leukémia ezen fajtájával. A felépülés esélye gyermek leukémia esetén 80-90%, felnőtt leukémia esetén felnőtt korban 45-50%, 65 év felett viszont csak 20% körüli.

A krónikus myeloid leukémia (CML) főként felnőtt leukémiaként tartják számon, ugyanis főként középkorúakat és idősebbeket érint, viszont ritkán előfordulhat gyermekeknél is. Országunkban évente kb. 150 új beteg kerül felvételre a rendszerbe. Az ezzel a típusú felnőtt leukémiával diagnosztizáltak kb. 85%-a az első diagnosztizálástól számított 10. évben is életben van még.

A krónikus lymfoid leukémia (CLL) gyakorlatilag csak idősebb felnőtteket érint, gyermekkorban és fiatal felnőttekben szinte soha nem fordul elő. Ez a felnőtt leukémia a leggyakrabban előforduló típus, évente kb. 3-5/100000 lakost érint. A várható átlagos túlélés 10 év felett van, de ez a szám lehet akár 20-25 év is.

Felnőtt leukémia - Ezekre a tünetekre figyelj!

A felnőtt leukémia kialakulásának máig sem tudjuk biztosra, az eddigi megfigyelések szerint bárkit érinthet nemtől és kortól függetlenül. A felnőtt leukémia leggyakoribb tünetei a vérszegénység kialakulása, a gyakori fertőződés, influenza-szerű tünetek, bevérzéses foltok a bőrön, illetve fájdalom a máj, a lép, a vese, a nyirokcsomók, a csontok és az ízületek környékén.

A betegség diagnosztizálása után a kezelés megkezdésével az érintett élete teljesen megváltozik. A Tegyünk a Leukémiás Gyermekekért és Betegekért Közhasznú Alapítvány a gyermek leukémia mellett a felnőtt leukémia érintettjeinek is igyekszik segítséget nyújtani ebben a nehéz időszakban, ugyanis az addig kenyérkereső ember munkaképtelenné válása megnehezíti a beteg és családja életét. Az Alapítvány igyekszik a gyógyulás folyamatát könnyebbé tenni az érintettek számára anyagi és lelki támogatás nyújtásával.

A felnőtt leukémia tehát kortól és nemtől függetlenül bárkit érinthet. A legfontosabb, hogy időben észrevegyük a jeleket és minél hamarabb orvoshoz forduljunk a tünetek jelentkezésekor. Amennyiben szeretnél többet megtudni a betegségről, illetve arról, hogyan segítheted az érintett családokat, keresd fel az Alapítvány weboldalát!

Kapcsolódó cikkek

5 módszer az izomfájdalom csökkentésére

5 módszer az izomfájdalom csökkentésére

Az izomfájdalom enyhítésére sok módszer létezik. Most 5 olyan módszerről olvashatsz, amelyekről talán nem is gondoltad volna, hogy segíthetnek az izomfájdalom csillapításában.

Hogyan pihenjünk egy hosszú munkanap után?

Hogyan pihenjünk egy hosszú munkanap után?

Nehéz napod volt, és szeretnél tökéletesen kikapcsolódni? Megmutatjuk, hogyan teheted ezt egyszerű és hatékony módszerekkel.

Leukémia felnőtteknél - bárkit érinthet

Leukémia felnőtteknél - bárkit érinthet

Ma már a leukémiás megbetegedések közel 75-80%-át sikerül teljesen meggyógyítani.